i1

MAKEDONIE 2011

There are no translations available.

Dobrý den milí prarodiče, rodiče, kamarádi a přátelé sborového zpěvu a Carminy též!

 

23.8.2011 Česká republika -> Rychnov nad Kněžnou

     Dnes čeká Carminu, což je Vám velmi dobře známé oddělení RDS, odjezd na dlouho plánovanou cestu po Balkánu. Projedeme mimojiné Slovenskem, Maďarskem, Srbskem, Makedonií, Řeckem, Tureckem a Bulharskem. Zde na této stránce Vás budeme pravidelně informovat o dění na cestách i necestách, kterými budeme cestovat. Za případné zdržení článků se předem omlouváme, ale budeme se snažit v tomto pro nás neznámém území (v oblasti elektroniky a bezdrátového přenosu dat) najít co nejčastěji připojení na internet.

     Se všemi našimi příznivci dnes v 17:30 před rychnovskou ZUŠ naviděnou, v 18:00 "Pac a pusu" a poté se s Vámi všemi těšíme na spoluprožití naší výpravy, ikdyž pouze v psané formě a u obrazovek či monitorů.

 

     Jak tedy bylo psáno v předešlém odstavci, doopravdy jsme se včera po šesté hodině odpolední rozloučili a vyrazili směr Makedonie. Nestačili jsme zamhouřit očka a už byly pokořeny slovenské a po hodince i maďarské hranice. Poslední čůrací a umývací pauza tohoto dne a hurá pod deky a spát!

     Ke třetí hodině ranní nás zastavila až pasová kontrola na maďarsko-srbských hranicích. Maďarská strana žádala otevřít pasy a všem dětem je rozdat, srbská zase všechny pasy sebrat a nastala dlouhá kontrola pasů. Jako odměnu máme každý z nás tiskátko v kolonce víz.

 

 

24.8.2011 Srbsko -> Niška Banja a Leskovace

     Ráno kolem šesté hodiny se probouzím a kolem mne vyprahlá země, suchá tráva a všude kolem pouze pole kukuřice a sem tam slunečnic. Nacházíme se cca 190km od Bělehradu a stále pádíme vstříc novým zážitkům. Cesta ubíhá velmi rychle, a proto si dovolujeme zastavit a v klídku mimo smrádek autobusu posnídat. Zde i v 8:00 byla odhadovaná teplota 25°C, ale podle novin na stojanu nás dnes v čeká až 38°C!

 

     Projíždíme Bělehradem až na místo, o kterém rádi zpíváme – Niška Banja, lázeňské město s termálními prameny, léčebnými účinky a prý dokonce i s krásnými ženami. Termální pramen jsme našli pouze jeden, léčba se možná projeví později a slečny od nás, z rodného kraje jsou stejně nejhezčí! Přesvědčte se sami na fotografii, kde u jediného pramene pózují právě ty naše krásné slečny.

Niška Banja a naše ženy

     Též u příležitosti průjezdu Nišky Banji (stejnojmennou píseň má Carmina v repertoáru) a neustálé vzpomínky na Nelly Novotnou, jsme i přes přísný pohled místní policie pořídili tuto fotku věnovanou pouze tobě Nelly!

alt

     S velkým předstihem dorážíme do města Leskovac, kde nás čeká první vystoupení zájezdu a první ubytování v rodinách. Náš koncert má být právě tím, který ve zdejším městě má zahájit šňůru koncertů, které tu budou probíhat až do podzimu. Myslím, že je to pro nás velká výzva a zároveň i čest mít takový koncert převážně pro sebe.

     Koncert nakonec dopadl velmi dobře. Přišlo si nás poslechnout nad 100 lidí, kteří vydrželi teplotu sálu, která převyšovala teplotu venkovní, nadšeně tleskali do rytmu a u balkánským písní i zpívali.

     Podle informací dnes teplota v Leskovaci byla 43°C a my to s přehledem přežili ve zdraví. Po koncertě děti odcházejí do rodin a jdou s nimi na večeři. Leskovac teprve ožívá, večeříme do pozdních nočních hodin a po večeři uleháme a usínáme. Dobrou noc.

alt

 

25.8.2011 Srbsko –> Leskovica     Makedonie –> Ohrid

     Dobrý den všem. K deváté ranní se nám děti vracejí s rodinami k autobusu a všichni jsou velmi spokojeni. Zpíváme píseň na rozloučenou , nasedáme do autobusu, srbští rodičové utírají slzičky a my se vydáváme směrem na Makedonii.

     Cestujeme, cestujeme a konečně nacházíme připojení na internet a můžeme poprvé poslat informace o nás. Spěcháme do Ohridu, díky tomu jsem poslal pouze zápisek prvního dne cesty. Jedeme překrásným krajem plným hor, skal a strží. Hory mají cca. 2500 m.n.m. a silnicím, vyřezaným na jejich úbočí, právě kralujeme. No ten výhled!

alt

     Musím přiznat, že Makedonie mne překvapila hezkými stavbami a údržbou vzhledu krajiny. Oproti Srbsku stoupá úroveň o velký kus výše! Další zajímavostí je četnost mešit a tím vzácné objevy pravoslavných kostelů. Makedonie je doopravdy krásná!

     Hrad na kopečku nad městem, který se třpytí na hladině obrovského jezera – vítá nás město Ohrid. Ohrid, město chráněné pod UNESCO a náš domov na další čtyři dny. Zde je hlavní cíl zájezdu, kterým je mezinárodní soutěž. Je nás zde na 1100 zpěváčků, kteří sem zavítali z Lotyšska, přes Korsiku až Turecko. Po vyřízení dokladů a přihlašovacích lejster začalo setkání všech sborů v hotelu na břehu jezera, které dělí makedonsko-albánská hranice. Mnoho lidí a obrovské vedro v hlavním sále bylo nesnesitelné, a proto jsme raději po očku z terasy pohlíželi na západ slunce nad jezerem. Setkání bylo zakončeno zpěvem společné písně.

alt

alt

 

  Procházka po nočním Ohridu a zpěv pro občany na molu ukončila náš cestovatelský den. Už jen večeře v kempu, ubytování v malinkatých karavanech a pozvolné ladění formy na soutěž. Na dobrou noc nám zpívají naši ruští kolegové, krása.

 

26.8.2011 Makedonie -> Ohrid

     Dobrý podvečer všem, sedím na terase hotelu, kde se pořádá soutěž. Koukám na západ slunce a zdejší jezero a Carmina právě sleduje soutěžní vystoupení českých sborů v kategorii "STAŘÍ". Soustředí se na svůj zítřejší výkon a k tomu byl podřízen i celý den. Proto se podívejte na fotografie a zítra dopoledne si na nás vzpomeňte a držte nám palce!!

    Případné dotazy a vzkazy nám, či dětem, můžeme napsat na mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

08:00 snídaně

alt

10:00 zvuková zkouška Carminy v soutěžním sále hotelu na kraji jezera

alt

12:00 objídek

alt

alt

12:00 - 16:00 vegetíček

altalt

alt

alt

16:00 - 19:00 Nákupýýýýýý!!!! A procházka po městě..... Laughing

altalt

alt

alt

alt

alt

19:00 soutěžní vystoupení starších sborů a naše divácká účast

alt

 

27.8.2011 Makedonie -> Ohrid

     Dobrý den přeji. Dávám o nás vědět v 9:26, půl hodiny před začákem soutěžního klání. Nervozita stoupá, ale to nás nemůže rozhodit. Máme za sebou snídani, umytí a čištění zubů a někteří i na turecké toalety zavítali. Opět jsme v hotelu, děti se rozezpívavají a já píši právě vám. Držte nám tedy palce a my uděláme vše pro úspěch, ale hlavně taky pro dobrý pocit z dobře odvedené práce!

    Ptáte se na odměnu pro děti a co budou dělat po zbytek dne? Po odzpívání a povinné účasti na zbylých sborech, se vrháme do autobusu, hurá do plavek a na pláži pod hotelem se jdeme konečně poprvé pořádně vycachtat ve skvělé čisté vodě zdejšího jezera (Mamčo neboj, namažu se!! Laughing).

     Také jsem si včera místo nákupu korálků a naušnic udělal známé a zdejším zeleninovém trhu, a tak si zajdeme pro výborná rajčata a další zeleninu. Co bude dál zatím nevím, ale určitě si všechno užijeme jako doposud a fotodokumentaci zapošlu, až budu opět zde v hotelu (zatím jediné místo s internetem na našem zájezdu, kde trávíme zatraceně málo času). Mějte se pěkně přátelé.

     !!!11:00 a Carmina právě skončila své učinkování na soutěži. Podle mého názoru nám doopravdy mohou býti konkurencí pouze holky z Poznaně. Jsou pěkné, zpívá jim to a mají s sebou tým, jak náš národní hokejový i fotbalový tým dohromady, ale jsem na nás "děti z hor" pyšný, ať to dopadne jako to dopadne.

alt

alt

     Po pořádné práci pořádná odměna - Jen co se dozpívalo a v červených krojích se vešlo do autobusu, zpět se vycházelo v plavkách s ručníky kolem krku a hurá na nejblížší pláž! Cachtáníčko až do 16:00 proložené opět obědem nakoupeném v místním obchodním domě a zeleninovém trhu. Dokonce 60 krásných, velkých a slaďoučkosťavnatých broskví i s lískou za 100,- Kč -> nechcete dovést pár domů??

alt

alt

alt

     Navečer prohlídka hradu a starobylé části města Ohridu. Cestou jsme nalezli aj "amfiteáááátr" , starověké cesty, stavby a mnoho dalšího...

alt

alt

alt

alt

 

28.8.2011 Makedonie -> Ohrid

     Dobrý den do chladného počasí v ČR posílá Carmina z teplé Makedonie Tongue out Po obvyklé snídani nastalo neobvyklé koupání a váleníčko na pláži. Od deseti sedíme opět v hotelu GORICA na soutéžním koncertě sboru dospělých a opět fandíme českým sborům.

     Dnes nás čeká prohlídka nedalekých Naumových klášterů, zpíváme večerní koncert a za odměnu se od sbormistra Carmínky dočkají překvapeníčka. Nechte se též překvapiti.

 

     Nebojte se též psáti vzkazy na e-mail, jsou předčítány a vyřizovány! :)

 

     Naumovy kláštery navštíveny. Nádherné poutní místo na pobřeží jezera a obklopené vysokými horami. Tento výlet byl nabízen za velký peněžní obnos, ale my jsme šikovná parta a zvládli jsme to docela úplně sami. :)

alt

     Večerní koncert zahajovala svými písněmi právě Carmina a moc se jí to povedlo! Lidé plácali rukama, jak jen mohli.

alt

     Večer bylo dospělým sděleno veliké překvapení, ale nechali jsme si ho pro sebe. Po koncertě si sbormistr nechal nastoupit sbor na podium pod záminkou tréninku na koncert do Bulharska. Děti zazpívaly nově natrénovaný kousek. Lidé, co zůstali, velmi tleskali a "sbořa" vyslovil tu novinu. "Připravte se, jsme ve finále mezi 7 nejlepšími sbory festivalu!" Propukla obrovská radost jak mezi slečnami, tak i mezi chlapci.

alt


alt

     Večer jsme děti vzali na již zmiňované překvapení. Za odměnu byly vzati na tradiční makedonskou večeři s tradiční hudbou a tancem.

alt


alt

      Dobrou noc a zítra finále!

 

29.8.2011 Makedonie -> Ohrid     Řecko -> Soluň
     Sedím v sále a čekám na výsledky!!!!!!

     Dostáváme se do finálové soutěže nejlepších sedmi sborů. Vidíme to nejlepší, co se dá ve sborovém zpívání vidět. Jsou tu s námi akademické sbory, sbory dospělé a smíšené. Je neuvěřitelné, že mezi tím vším stojí Carmina z Orlických hor. Vezeme si tedy prvé místo v kategorii dětských sborů a diplom za nejlepší provedení balkánské skladby. Jsme na Carminu velmi pyšni a děti si to velmi užívají.

      Teď ale jedeme konečně za turistikou, ať máme další a další dobré vzpomínky.

     V Řecku nevíme, jak to bude s internetem, ale pokusíme se Vám co nejdříve dávat zprávy o našich dalších cestách. Mějte se hezky a zase brzy napřečtenou.

alt

alt

alt

     Nakonec, jak jsme slíbili, také jsme vyrazili a též dorazili do Řecka. Stále se jen jelo po dálnicích, a proto jsme toho moc neviděli z památek. Kraj ovšem známe a viděli jsme mnoho pěkného z divů přírody!

alt

alt

     Do Soluně jsme dorazili velmi pozdě. Projeli jsme její hlavní třídu už za tmy a plného osvětlení. Celá Soluň žila snad více nežli Paříž, či dokonce New York. Takovou krizi by chtěl mít snad každý Laughing

     Kousek od Soluně naše kola autobusu jela po písku, až se nadobro zastavila. Tradá, jsme v kempu hnedle vedle písčité pláže. Rozdělat a postavit poprve stany, dát si chutnou večeři a rychle spát - zítra prvá koupačka v moři!

alt

 

30.8.2011 Řecko -> Soluň     Turecko -> kemp blízko Istanbulu

     Brzký budíček, plavky obléknout a šup do moře! Voda teplá jako kafíčko, výborná pláž a vycházející slunce. Co více si přát, nežli mít takovéto v životě první koupání v moři. Já osobně byl u moře s Carminou 6krát, pokaždé v zimní či podzimní bundě a tak jsem též naplno užíval! Zážitek.

alt

alt

alt

alt

     V těchto fázích zájezdu bohužel musíme počítat s délkami přesunů, stavy silnic, čekání na celnici a přestávky na vyčůrání, tak i pauzy pro řidiče.Díky tomu narychlo balíme stany a další věci, sedáme do autobusu a opět se kocháme krajinou Řecka a Turecka.

     Opět ve večerních hodinách hledáme kemp. Díky pánům řidičům jej nacházíme a opět máme večerní vaření a stavění stanového městečka. Zítra exotický Istanbul!

 

31.8.2011 Turecko -> Istanbul

     8:00, sedíme nasnídáni a umyti v autobuse a míříme do 30km vzdáleného Istanbulu. Oproti očekávání nás nezastihla žádná fronta, ani dopravní zácpa. Parkujeme autobus pod hradní istanbulskou zdí a míříme do města za nákupy, mešitami a kebabem.

     Procházíme starou částí města, je to tu tak jiné, zajímavé a netradiční. Navštěvujeme dvě nejznámější mešity Istanbulu, Turecka a možná i celého světa.

alt

alt

alt

alt

     Pojedli jsme kebab k obědu a půl dne nám uteklo jako voda. Čekáme dvě hodiny v parku na vstupenky do paláce, hradu či opevnění Istanbulu,kde jsou schovány největší poklady Turecka. Lidé na nás koukají a fotí si nás. Chvíli je vyháním pryč, později oplácím stejnou mincí!

alt

alt

     Celé panství bylo nádherné, plné zlata a přepychu. Jeho shlédnutí nám sebralo další dvě hodiny z už tak krátkého dne. Začíná se stmívat a za pouhou hodinku máme sehnat dárky a suvenýry domů pro naše milované a známé. Trochu nestíháme a nesmlouváme tak, jak by jsme si představovali. Čas byl neuprosný. Nehrál nám do karet ani konec Ramadánu a následující třídenní státní svátek, kdy je turecká i egyptská tržnice zavřena, tak jako mnoho obchodů. Ale nebojte, přece něco malinko vám vezeme domů!

alt

alt

     Večer obvyklý. Kemp, vaření večeře, umýt a spát.


1.9.2011 Bulharsko -> Varna

     Dobrý večer všem, právě Vám píši z bulharského přímořského města Varna. Opět dnešní den byl velmi cestovní. Jako z Makedonie do Řecka, jako z Řecka do Turecka, tak i z Turecka do Bulharska jsme jeli bezmála 500km za den. Dnes nám zpestřil den koncert v parku, který Carmina odzpívala na jedničku! Dokonce lidé seděli, tleskali a hltali hudbu našich dětí.

alt

alt

alt

     Pán, který s námi komunikoval a domlouval Bulharsko byl Bulhar, který studoval v Čechách medicínu, a proto na nás hned mluvil česky. Jsme ubytováni v hotelu, do kterého jsme přijeli opět za tmy. Podávala se večeře ve stylu švédských stolů a tak se děti nadlábly různými pochutinami.

     Moře vidím ze svého pokojového balkonku, ale před hotelem je bar s bazénem a děti bazénu využily hned po večeři. Moc si to užily a vydováděly se. Teď spí a já upadám do spánku též. Dopisuji stránky, je 1:54 místního času a zítra opět vstáváme v 6:00. Ještě, že děti šly spát před desátou večerní. Tedy dobrou noc.

alt

 

2.9.2011 Bulharsko -> Varna

     Pokud se ptáte na plán zítřků? V pátek - tedy zítra - mají naši řidiči povinnou pauzu. Vydáme se tedy po ulicích Varny, ochutnáme místní speciality, vykoupeme se v moři, dokoupíme dárky a děti dostanou odměnu za svou práci. Kolem páté odpolední vyrážíme do Maďarska. v Sobotu máme prohlídku Budapešti a opět odpoledne se vydáme už směrem k domovu. !Předpokládaný čas návratu je možný na 03:00 až 04:00 v Rychnově nad Kněžnou. Proto počítejte s touto variantou a my vám dáme podrobnejší informace!

alt

alt

alt

3.9.2011 Maďarsko -> Budapešť

     Dobrý den, právě máme rozchod po Budapešti a po povinné zastávce řidičů se v 22:00 vydáváme na zpáteční cestu do naší vlasti. Dnes jsme viděli vše podstatné z havního města Maďarska a od 20:00 máme ro děti překvapení spojené s večerní prohlídkou osvětlené Budapeště. Je to překvapení , a proto prosím o neinformování dětí o blížící se akci :)

alt

 

     Zájezd Carminy do Makedonie jsme zakončili plavbou po Dunaji skrze osvětlenou noční Budapešť. Vrátili jsme se všichni ve zdraví a s plno zážitky. Děkujeme Vám všem za přízeň a sledování našich stránek a opět někdy na napsanou.

alt

 

     Z Budapešti vyjíždíme v 22:00 a po přepočítání a naplánování trasy se s řidiči dohodlo, že budeme v Rychnově nad Kněžnou už v 04:00!!! Proto prosím všechny, kdo si toto čte, aby rozšíříl dále mezi rodiče tuto informaci! Předem děkujeme.

 

Poděkování:

     Je sobota ráno – poslední den našeho zájezdu – a my se blížíme k závěrečné tečce, Budapešti. Budu tedy jako tradičně bilancovat a  dovolte mi, prosím, malé zamyšlení.

     Na soutěž se Carmina vypravila po 11 letech (naposledy to bylo ve španělské Tolose), byla to druhá nejdelší cesta co se týče počtu ujetých kilometrů (na prvním místě je stále Severka), dostali jsme se do nejvýchodnějšího bodu v historii Carminy (Istanbul), patrně jsme dosáhli nejvyšších teplot (v Leskovaci 45 °C) a poprvé jsme spali pod stanem. Další poprvé je koupání v Černém a Egejském moři a poprvé jsme také zaznamenali zásadní výkyvy životního standardu (makedonské bungalovy oproti bulharskému hotelu s bazénem).

     Nejvíc nás asi překvapilo Turecko (mile), balkánský nepořádek (nemile) a laskavost zdejších lidí (mile). Jedním z nejmilejších překvapení byla popularita Čechů a České republiky v Makedonii – stačilo říci odkud jsme nebo zamávat naší vlajkou a všude nás čekaly jen úsměvy domácích a dveře dokořán.

     Největší emocionální zážitek si samozřejmě vezeme z Ohridu - atmosféra před soutěží, účast v Grand Prix a zlato v dětské kategorii. To jsou momenty, které z cesty na Balkán udělaly historicky nejúspěšnější zájezd v téměř dvacetileté historii Rychnovského dětského sboru.

     Co je ale nejdůležitější jsou pocity, které děti spojují a tvoří ze sboru to, co v dnešní době nezní vůbec moderně „kolektiv“ či tým chcete-li.  Tohle vědomí, že jsou součástí sborové rodiny, kterou vybudovaly dnes už generace kluků a holek kam vždycky budou patřit, je podle mého názoru to nejvíc, co jim může sbor dát.

     Vím, že to zní pateticky, ale vede mě k tomuhle přesvědčení fakt, že současné Carmině se v průběhu zájezdu  ozvalo, povzbuzovalo a fandilo mnoho „carminek bejvalek“ ( dokonce i ze Španělska nebo Francie) a to nás moc potěšilo.

     Tak to je jen zběžná úvaha nad právě se dovršujícím téměř ročním úsilím. Nezbývá než děkovat.

      Začnu milými sponzory, kteří nás opět nenechali na holičkách a pomohli nám finančně zvládnout tuhle náročnou cestu. Na prvním místě to bude Město Rychnov nad Kněžnou a řada věrných firem a lidí: Matrix a .s. a Ing. Libor Burian, Dabona a manželé Chudobovi, Aqua servis a.s., Auto Sas s.r.o., paní Mihulková.

     Zvláštní poděkování patří panu Dusbabovi. Vybavil Carminu velkým množstvím proviantu (přesněji masnými výrobky), kterými jsme s gustem a velkým potěšením obohatili náš jinak balkánský jídelníček.

     Velký dík patří také všem dospělákům, kteří absolvovali tento zájezd a odvedli kus práce. V první řadě Páni řidiči, kteří jsou nejen vynikajícími profesionály, ale i milými a trpělivými společníky a bezpečně propluli skoro pěti tisíci kilometry balkánských silnic. Z naší sborové posádky je to Kamila Hájková, která se také podílela na organizaci zájezdu a svou pověstnou energií nenechala nic náhodě. Dále Markéta Poláková, která s pečlivostí sobě vlastní pečovala o děti a úzkostlivě dbala o naše zdraví. Klavírista Tomáš Havlín podpořil tradičně Carminu na jevišti. Novým členem posádky byl bývalý člen Carminy Honza Kafuněk. Měl na starosti webové informace, abyste s námi mohli aspoň zprostředkovaně všechno prožívat. Své úlohy se zhostil velmi zodpovědně a podle Vašich ohlasů se mu to moc povedlo.

     Poslední dík patří ale Vám, rodičům těch bezvadných dětí, které Vám možná se svou pubertou někdy tak skvělé nepřipadají. Ale věřte, že jsou to pracovité a statečné děti, na které byste tady byli právem hrdí. Oni vědí, že bez Vaší podpory a někdy i odříkání, by nemohly zažít všechno to, co si právě ve své mysli odvážejí domů.

                                                                                                        Eva a Karel Štréglovi

 

Foto pro pana Dusbabu:

alt

 
i2

 

DĚKUJEME NAŠIM SPONZORŮM ZA PODPORU!

          2016 03

carmina